Program aktywnej integracji Gminy Batorz – Twoja szansa – Grudzień 2013
„Program aktywnej integracji Gminy Batorz – Twoja szansa”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ośrodek Pomocy Społecznej w Batorzu realizował kolejną edycję projektu systemowego ,,Program aktywnej integracji Gminy Batorz – Twoja szansa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wzorem lat poprzednich uczestnicy brali udział w reintegracji społeczno zawodowej w Klubie Integracji Społecznej w Janowie Lubelskim. W ostatnim kwartale uczestnicy ukończyli warsztaty ,,ABC obsługi komputera”, gdzie nabyli wiedzę i umiejętności z zakresu podstawowej obsługi komputera, w tym korzystania z internetu (posługiwania się pocztą e-mailową, poszukiwania ofert pracy w internecie, korzystania z portali społecznościowych i aukcyjnych). Podczas zajęć ,,Ekonomia społeczna Twoją szansą” zdobyli wiedzę dotyczącą tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, w tym spółdzielni socjalnych, samozatrudnienia w firmie socjalnej, możliwości otrzymania dotacji na tworzenie własnych miejsc pracy. Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w warsztatach ,,Kreatywne zarządzanie własnym czasem. Wyznaczanie celów oraz ich realizacja,” które wpłynęły na zwiększenie świadomości i wyeliminowanie starych przyzwyczajeń w zarządzaniu czasem, znalezienie sposobów na ułatwienie i usprawnienie swoich działań, świadome wyznaczanie celów oraz planowa ich realizacja.
W dniu 12 grudnia 2013 roku w Centrum Szkoleniowo -Wypoczynkowym w Janowie Lubelskim odbyła się konferencja nt. ,,Janowski model współpracy” zorganizowana przez Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy ,,Humanus.” W konferencji wzięli udział m.in. wójtowie i kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej terenu gmin: Chrzanów, Godziszów, Potok Wielki i Batorz oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim, a także wszyscy uczestnicy projektów systemowych z ww. Ośrodków. W trakcie spotkania zostały wręczone dyplomy ukończenia Klubu Integracji Społecznej, nadające tytuł absolwenta KIS.
Zastosowane instrumenty aktywnej integracji przyczyniły się do: przywrócenia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na rynek pracy, integracji ze społeczeństwem, osiągnięcia samodzielności życiowej, wzmocnienia wiary we własne siły i chęci do zmiany swojej sytuacji życiowej. Zakładany cel projektu, czyli zaktywizowanie społeczno-zawodowe 7 osób z Gminy Batorz do końca 2013 roku został osiągnięty.
ABC obsługi komputera
Ekonomia społeczna Twoją szansą
Kreatywne zarządzanie własnym czasem. Wyznaczanie celów oraz ich realizacja
Konferencja podsumowująca udział w Klubie Integracji Społecznej