Dożynki Gminno-Parafialne 2015 w Batorzu

26 sierpnia 2015

dozynki gminne 2015-batorz-011„Skończył się żniwny czas
Bóg pobłogosławił nas
Nowy chleb, nowy plon
Przynosimy w Boży dom” 

Dożynki to święto chleba, święto rolników, bo to dzięki ciężkiej pracy rolnika chleb codziennie trafia na nasze stoły. To jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, która od lat pielęgnowana jest w naszej gminie. Dlatego każdego roku organizowane jest święto plonów, w tym roku w dniu 23 sierpnia w Batorzu.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się zbiórką korowodów, z wieńcami ze wszystkich 13 sołectw gminy Batorz, na placu przed domem kultury. Po czym przy dźwiękach orkiestry dętej z Gminnego Ośrodka Kultury barwny korowód przeszedł do miejscowego kościoła, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta dożynkowa w podziękowaniu Panu Bogu za zebrane plony. Po zakończonej Liturgii uczestnicy dożynek udali się na Kompleks Sportowo – Rekreacyjny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Po powitaniu przybyłych gości i wszystkich zebranych, wójt gminy skierował do zgromadzonej publiczności m.in. takie słowa: ”(…) Dożynki to nasza narodowa tradycja, jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej całorocznej niemal pracy, (…) Życzę wszystkim rolnikom godnych warunków do życia i pracy. Patrząc z radością na korowody dożynkowe dziękujemy za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest to dzisiejsze święto. Ta tradycja w nas żyje bo zakrzewiona jest wartościami , którymi żyły pokolenia naszych przodków. Dziękujemy za piękne okazałe wieńce dożynkowe. Patrząc na nie ma się wrażenie że są to przepiękne dzieła sztuki i każdy ma w sobie swoista duszę, wyraża piękno tej polskiej ziemi, ale jest i dziękczynieniem Bogu za jego owoce. Za owoce rolniczego trudu . Chociażby dla tego przeżycia warto i trzeba organizować dożynki, to nasz obowiązek i następnych pokoleń (…)”.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie chleba przez starostów dożynek gminnych. Monika Krajewska z miejscowości Błażek oraz Sławomir Michałek z Batorza Pierwszego złożyli tradycyjny bochen chleba na ręce Przewodniczącego Rady Gminy Ryszarda Dziewy, Wójta Gminy Henryka Michałka oraz księży Władysława Szyszki i Roberta Kusiaka.

Wśród zaproszonych gości biorących udział w tegorocznych dożynkach miło nam było powitać:

 • Posła na Sejm RP Jana Łopatę,
 • Przedstawiciela Wojewody Lubelskiego Andrzeja Budzyńskiego,
 • V-ce Starostę Powiatu Janowskiego Bartosza Piecha,
 • Kierownik Oddziału Powiatowego KRUS w Janowie Lubelskim Halinę Bieniek,
 • Kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim Krystynę Krasa.

W dalszej części uroczystości nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych z poszczególnych miejscowości gminy Batorz wraz ze starostami, którymi byli:

 • Jolanta Drozd i Mirosław Sokół z Aleksandrówki,
 • Beata Brodowska i Jacek Pyrak z Batorza Pierwszego,
 • Katarzyna i Paweł Kowalczykowie z Batorza Drugiego,
 • Joanna Nieściur i Tomasz Zielonka z Batorza Kolonii,
 • Anna Pyrak i Jan Panek z Błażka,
 • Justyna Wcisło i Paweł Winiarczyk z Nowych Moczydeł,
 • Patrycja i Krystian Pachla z Samar,
 • Urszula Ładziak i Marek Lodowski ze Stawiec,
 • Renata Kowalik i Daniel Rzucidło ze Stawiec Kolonii,
 • Joanna Kamińska i Ryszard Zarzeczny z Węglinka,
 • Patrycja i Marcin Smylowie z Woli Studzieńskiej Kolonii,
 • Dagmara Ładziak i Łukasz Widz z Wólki Batorskiej.

W części artystycznej zebranym gościom czas uprzyjemniały występy zespołów:

 • Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Batorzu,
 • Zespół „Blinowianki”,
 • Pan Markut z Blinowa,
 • Zespól „Kalina-Folk” z Polichny,
 • Kapela z GOK w Batorzu,
 • Zespół „Jarzębina” z Kocudzy,
 • „Rajmund”,
 • „Tomasz Niecik”,
 • „Havana”.

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.Galeria:

{phocagallery view=category|categoryid=164|
imageid=0|limitstart=0|limitcount=260|
fontcolor=#B88A00|bgcolor=#EFF2EC|bgcolorhover=#78C73F|imagebgcolor=#FFD24D|
bordercolor=transparent|bordercolorhover=transparent|
detail=3|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left}

——————————————————


 Plakat:

Dożynki Gminno-Parafialne 2015 w Batorzu


 

Urząd Gminy Batorz

Adres Batorz Pierwszy 52A
23-320 Batorz
Fax
E-mail sekretariat@batorz.gmina.pl
Telefon GMINA: +48 15 874-51-34 WÓJT GMINY: +48 015 874-51-38 ZASTĘPCA WÓJTA: +48 015 874-58-22
Wpłaty Konto główne (podatki, woda, opłata skarbowa) 24 8717 1110 2008 8000 3838 0002 Konto na odpady 44 8717 1110 2008 8000 3838 0030

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00 Wtorek : 8:00 - 16:00 Środa : 8:00 - 17:00 Czwartek : 8:00 - 16:00 Piątek : 8:00 - 15:00

Przydatne linki